Paberitega või paberiteta kutsikas!

Kui teil on küsimusi kutsika võtmise, pesakondade või aretusnõuete  kohta, võtke julgelt ühingu liikete või juhatusega ühendust!

Paljudele tõukoertele on kehtestatud miinimumnõuded, mis kutsikate vanematel enne aretusse minekut täidetud peavad olema, et kutsikad tõupaberid saaks.

Üldjuhul on olemas kolme tüüpi nõudmisi, et aretusse minevate koerte järglased tõupaberid saaksid:
– terviseuuringud
– näitusehinne (annab märku, et koer on tõuline)

Soovituslik, mida tasuks jälgida, kuid ei ole šveitsi valge lambakoerte kehtivate aretusnõuete puhul nõutud:

– koolitustulemus (näitab, et koer on koolitatav).

Kui nüüd „tõukoerte” pesakond tehakse paberiteta, siis tekib küsimus, miks.

  • Võimalik, et üks vanematest ei meenutanud seda tõugu, oli tal tervis korrast ära või ei olnud teda iseloomuprobleemide tõttu võimalik koolitada.
  • Võimalik, et mõlemad vanemad on tõutunnistusega šveitsi valged lambakoerad, kuid nende mõlema või ühe neist aretusnõuded on täitmata, kuid planeeriti paaritus või juhtus planeerimata paaritus.

Tõutunnistus näitab, et tegemist on just tõukoeraga ning kajastab tema päritolu (kasvataja andmed, koera eellaste terviseuuringute tulemused ja töö- ning näitusetiitlid). Tõukoerte järglastele on võimalik tõutunnistus vormistada, kuid eelnevalt tuleb kennelliidule tasuda vastav trahv ja esitada nõutavad dokumendid. Sellise pesakonna registreerimisel jääb EKL´i registrisse märge, et pesakond ei vasta aretusnõuetele. Vt rohkem: http://kennelliit.ee/koerad/toukoer-mis-see-on/toutunnistus-ja-selle-kohta-levivad-muudid/

Kahjuks on nende „paberiteta kutsikate” omanike hulgas palju õnnetuid inimesi, kelle koer täiskasvanuna ei oma soovitud väljanägemist, muutub agressiivseks või lööb välja mõni kulukat ravi nõudev raske haigus.

Šveitsi valgetele lambakoertele kehtestatud aretusnõuete kohta saab rohkem infot siit.

Eesti Valgete Lambakoerte Tõuühing teeb kõik endast sõltuva, et paberiteta tõukoeri ega aretusnõuetele mittevastavaid koeri ei toodetaks. Samuti teevad seda ka kõik vastutustundlikud kasvatajad. Paberiteta šveitsi valge lambakoera kutsikaid Eestist saada ei ole võimalik.

Lihtsalt valge koera soovijatele soovitame kodu pakkuda valge hundikoera taolistele koertele, keda aeg-ajalt koerte varjupaikades uut kodu ootamas võib leida.