See ei olnud plaan, vaid unistus!

See ei olnud plaan, vaid unistus!

 Kirja pani: Külvi Noor, EVLÜ liige

2017 aasta oli valgetele lambakoertele tegus ja edukas koeraspordiaasta, mida kroonis 22. septembril Born to Win White Target ehk koduselt Tari ja koerajuht Kersti Pingi IPO1* eksami sooritus. Tegemist on esimese IPO1 tulemuse saavutanud valge lambakoeraga Eestis!

*IPO on FCI rahvusvaheline teenistuskoerte töökatse, mis koosneb kolmest osasooritusest: jäljeajamine, kuulekus ja kaitse (töö varrukamehega). Ehk siis kolmevõistlus koeraga. IPO-l on 3 raskusastet.

Kui koerajuhilt kommentaari küsima läksin, siis esimese asjana õhkab ta siiralt: „See ei olnud plaan, vaid unistus! Ei saa salata, et tunne on tõesti hea, sest oleme Tariga sellel alal absoluutselt algajad, esimest korda proovisime ja õnnestus.“

Edasi räägibki Kersti oma sõnadega.

Eksam toimus Harjumaal ja kestis terve päeva: hommikul ligipääsetavuse kontroll, siis A-osa ehk jälg rohupõllul (koerajuhi jälje ajamine ja sellelt 2 eseme leidmine), seejärel B-osa ehk kuulekus platsil (8 harjutust) ja lõpuks C-osa ehk kaitse (5 harjutust). Igale harjutusele ja osasooritusele annab kohtunik hinde. Kohtunik oli Gerald Marthold Saksamaalt.

Päev oli pikk ja pingutust nõudev, aga õhtuks oli meil Tari võistlusraamatus sissekanne „IPO1“ sooritatud. Hinded: jälg – võrratu, kuulekus – hea, kaitse – hea, kokku tulemus „HEA“. Kaitsetöös antakse veel ka hinnang koera võitlustahtele (TSB), see on hinnang, mis kirjeldab koera iseloomuomadusi aretusväärtuse hindamiseks ja sellel on kolm hinnet (võrratu, piisav, ebapiisav). Tari sai võitlustahte hindeks „võrratu“. Mul on selliste hinnete üle väga hea meel. Tulemusele lisab veel väärtust teadmine, et asjatundjamate väitel oli kohtunik hindamisel küllaltki range. Mitmel korral päeva jooksul pressis stress end koerajuhtidele kaaslaseks, aga õnneks sai siiski pingetaluvus võitu ja ka koerad pidasid vastu. Julgustavalt mõjusid hea korraldajate toimkond ESLÜ-st, eksamisooritajate kokkuhoidev seltskond ja super varrukamees Janar Klement. Enne eksamit püüdsin kokkuvõtlikult meelde tuletada kõigi õpetussõnu, kellelt olin koolitust sanud: Aarne Väli jälje- ja kuulekustrennid, Janar Klementi ja Tõnis Landi kaitsetrennid, Esta Ratniku, Aivo Oblika ja Urve Lageda loengud, Ari Saari, Vic Wilmsi, Jan Böhmi ja Mia Skogsteri kaitseseminarid. Kõigilt neilt kogutud killukesed olid abiks ja mis seal salata, eks youtube videod olid samuti heaks õppematerjaliks.

IPO´ga lähemalt tutvust teha soovitas kõigepealt meie kasvataja Monika Laneman, kelle soovitusel hakkasime varrukatrennis käima. Taril saagiinstinkt oli olemas, tõsta oli vaja enesekindlust. Kahel esimesel aastal oligi eesmärgiks lihtsalt koera enesekindlust tõsta ja siis vaadata, mis edasi saab. Kõige tugevama tõuke IPO´t õppida andis 2015. aasta suvel Pärnus treeninglaagris Tšehhi kaitsetreener Jan Böhm´i sõnad laagrist lahkudes: „Sul on hea valge. Kui soovid, võta eesmärgiks IPO.“ Sellest hetkest hakkas unistus reaalsemat vormi võtma. Eksamipäeval sain ma reaalselt teada, kui raske on tegelikult koeraspordis IPO võistlusala. Sügav kummardus kõigile koerajuhtidele, treeneritele, kohtunikele, varrukameestele ja koertele, kes selle alaga tegeledes vastu peavad.

Nüüd on suurem tempo ja pinge maas, aga eks sihte on veel. Esimesed eesmärgid olid saada tulemused KK ja PJK kõrgeimates klassides – need on täidetud, nüüd saime tulemuse ka IPO-s. See viimane oli kõige suurem unistus, aga ka kõige raskemini saavutatav. Kõige keerukamateks osutusid kaitsetrennid, sest olin sellel alal absoluutselt algaja ning sõitmine Saaremaalt Haapsallu ja Tagadile trenni oli ajakulukas (edasi-tagasi sõiduga kokku 8 tundi), liiatigi tuli veel arvestada sõidukulu ja praamigraafikutega. Trennid mandril said teoks tänu pereliikmete, tööandja ning kaastrenniliste mõistvale suhtumisele. Kõik koerasportlased teavad, et koera koolitamine ei ole lihtne ülesanne, aga siiski põnev protsess, eriti, kui on seatud eesmärgid ja unistused.

Pika jutu kokkuvõte: esimene šveitsi valge lambakoer, kes on Eestis sooritanud IPO1 tulemuse, on meie Born To Win White Target ehk Tari Saaremaalt. Ja eriti teeb rõõmu, et mitte miinimumpunktidele, vaid koondhindele „hea“ ja TSB „võrratu“. Tõuomaduste järgi on šveitsi valged lambakoerad seltsikoerad, IPO on aga töökoerte ala.

Monika Lanemani, kes on muuhulgas üks Eesti Valgete Lambakoerte Tõuühingu (EVLÜ) asutaja, sõnul on tegemist ajaloolise tulemusega ka seetõttu, et tegemist on Eestis aretatud ja koolitatud koeraga. Varem on mõned Eestiga seotud valged lambakoerad saavutanud IPO tulemuse välismaal.

Valgete lambakoerte tõuühingu tegemised

EVLÜ püüab omaltpoolt teha kõik selleks, et luua soodne kasvulava järgmiste suurepäraste tulemuste saavutamiseks. Ühingu korraldatavad võistlused kuulekuskoolituses ja hobijäljes innustavad treenima ja oma võimeid regulaarselt proovile panema. Kuulekuskoolituses on traditsiooniks saanud kolme-etapiline karikasari EVLÜ Karikas, mis toimub erinevates Eestimaa nurkades. Koos ametliku võistlusega toimub kutsikate- ja noorkoerte võistlus EVLÜ Minikarikas ja EVLÜ Seeniorkarikas. Minikarikas on eriti tänuväärne võimalus samm-sammult ametlikele võistlustele jõudmiseks harjutada ning saada tõsiseltvõetav hinnang ametlikult kohtunikult. Seenjorkarikas on mõeldud kõigile 8+ vanuses koertele ja nende omanikele keha ja vaimu virgena hoidmiseks.

  1. aasta võistlused leiate meie kodulehelt: www.valgelambakoer.ee ja värskeimab uudised FB lehelt: www.facebook.com/valgelambakoer

 

Avaldatud ajakirjas “Koer”, 4/2017